Visual Studio

Visual Studio 2017 | Run To Click

Visual Studio 2017 ile çok ufak gibi gözükse de development team’in üretkenliğini arttırıcı bir özellik yer alıyor. “Run to click” adı verilen bu özellik sayesinde, projelerdeki breakpoint karmaşasından kurtuluyoruz.

Aşağıda bu demo için hazırladığım ufak bir metod var. 50K iteration’lık döngü öncesinde bir breakpoint’imiz mevcut. Uygulamayı çalıştırıyoruz ve ilgili breakpoint’e geldiğinde farkediyoruz ki merak ettiğimiz değer, döngünün hemen altında yer alan satır. Yani 1289. indexdeki değer.

Run To Click Action

Önceki Visual Studio versiyonlarında yapılması gereken, 53. satıra da breakpoint koymak ve F5’e basarak aradaki satırları çalıştırarak debug’ı 53. satıra getirmek. Bunun gibi onlarca gereksiz breakpoint olacağını düşünürsek arkasındaki ameleliği görmek çok zor olmayacak.

Visual Studio 2017 debug modundayken artık mouse cursor’ın bulunduğu satırın sol tarafında “Run to click” tuşu ortaya çıkıyor. Tuşa basıldığında ise, IDE bu satıra kadar olan tüm satırları çalıştırıp, ilgili satırda duruyor. İlgili satıra geldiği zaman da, bu satıra gelinceye kadar geçen süre hakkında bizi bilgilendiriyor. Benim demomda 1ms’den kısa sürdüğünü görebiliyorum.

Tüm satırlara teker teker breakpoint koymaya ve kusursuz çalıştığını gördükten sonra da bunları tek tek kaldırmaya alışmış benim gibi çok kişi olduğunu biliyorum 🙂 Evet yıllardır süregelen alışkanlığı değiştirmek zor ama bu güzel yenilikten bahsetmemek olmazdı.

Run To Click Action End

Run To Click Özelliğinin Kapatılıp Açılması

Son olarak bu özelliği kapatmak veya açmak isteyenler için de ufak bir bilgilendirme olsun. Tools > Options > Debugging ana başlığında, en alt satırda yer alan “Show run to click button in editor while debugging” seçeneği aktif veya deaktif hale getirilerekrun to click özelliği açılıp kapatılabilir.

Run To Click Show/Hide

Share

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir